تسطیح زمین

 

تسطیح زمین معیاری است که در آبیاری سطحی مانند آبیاری حوضه ای و جویچه ای استفاده می شود.

این کار شامل: آماده سازی قطعه آبیاری به گونه ای که هیچ نقطه بالا و یا پایینی، توزیع یکنواخت آبیاری در مزرعه را مختل نکند.
به صورت خلاصه تسطیح زمین را میتوان حصول اطمینان از شیب بهینه برای حرکت آب در یک مزرعه هنگام آبیاری بیان کرد.
تسطیح زمین، منجر به آبیاری کارآمدتر و در صورت اعمال کودهای شیمیایی، استفاده موثرتر از کودها و سموم دفع آفات می شود. در یک مزرعه غیر همسطح، نقاط مرتفع ممکن است با آب آبیاری پوشانده نشوند و مواد مغذی محلول ویا آفت کش ها ممکن است بدون استفاده در خاک نفوذ کنند. در صورت وجود نقاط پست، ممکن است آب و مواد مغذی و مواد شیمیایی محلول در آنجا جمع شوند و مناطقی از این مواد بی بهره بمانند.

این به نوبه خود باعث اختلال در هوادهی خاک و جذب آب توسط محصولات می شود. در هر صورت، یکنواختی پوشش گیاهی مختل شده و ممکن است عملکرد زمین کاهش یابد.

 

پارامترهای فنی

 

تسطیح را می توان به صورت دستی یا با ماشین آلات و تجهیزات مربوطه انجام داد.

برای حفظ ساختار طبیعی خاک و در نتیجه حفظ شرایط رشد خوب برای ریشه های محصول و پایین نگه داشتن هزینه ها، باید از حرکت سنگین زمین اجتناب شود.
کشاورزان با تجربه اغلب تسطیح زمین را بر اساس ارزیابی بصری انجام می دهند، به عنوان مثال، در زمین‌های کوچک با بیل‌ها، یا با حیوانات بارکش و تجهیزاتی مانند گاوآهن و… تجهیزاتی مانند تیغه های درجه بندی و تراز کننده های هیدرولیکی که روی چرخ ها نصب می شوند در تراکتورها استفاده می شوند.
تجهیزات تسطیح پیشرفته‌ و پیچیده‌تر با فرستنده لیزر، حسگر یا گیرنده لیزر و یک اسکراپر که توسط یک تراکتور کشیده می‌شود، کار می‌کنند.

پس از بررسی سطح یا شیب مورد نظر زمین و تفاوت نقاط بالا و پایین، فرستنده لیزر تنظیم می شود تا یک پرتو لیزر چرخشی را ارسال کند که خطی از نور لیزر را بالای سطح میدان ایجاد می کند. نور لیزر به عنوان مرجع تسطیح استفاده می شود. این سیستم هیدرولیک تراکتور متحرک و اسکراپر را هدایت می کند و از این طریق تسطیح را کنترل می کند.

 

 

آثار و فواید تسطیح زمین

 

موسسه تحقیقات بین المللی برنج (IRRI) داده های زیر را در مورد هزینه های تسطیح زمین در طول کشت برنج در کامبوج از سال 1996 تا 1999 منتشر کرده است. همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است، کل هزینه تسطیح به فناوری مورد استفاده بستگی دارد.

 

تسطیح زمین با حیوانت تسطیح زمین با تراکتور 2 تیغه تسطیح زمین با تراکتور 4 تیغه
مجموع هزینه ها ($/ha) 33.00 46.00 50.00

به طور خلاصه، مزایای اصلی تسطیح عبارتند از:

  • افزایش تولید محصول،بهبود پوشش آبی مزرعه
  • کاهش علف های هرز تا 40 درصد (در نتیجه کاهش 75 درصدی کار مورد نیاز برای وجین)
  • افزایش سطح زراعی 5-7 درصد
  • کاهش زمان عملیات مزرعه به میزان 10-15 درصد
  • در تولید برنج، امکان تغییر از کاشت و نشاء به کاشت مستقیم که منجر به کاهش کار 30 نفر در هر هکتار می شود، و
    افزایش متوسط ​​عملکرد 10 تا 20 درصد

 

 

هزینه ها و سود خالص – مثال از مصر

 

در مصر، برنامه اصلاحات مدیریت منابع آب مصر-آلمان هزینه ها و منافع تسطیح زمین را بررسی می کند. از آنجایی که اکثر کشاورزان در مصر تسطیح زمین را انجام می دهند، داده ها زمین هایی را که در آنها تسطیح انجام نشده بود، مقایسه نکردند.

بیشترین افزایش بازده و صرفه جویی در هزینه با استفاده از تسطیح لیزری حاصل شده است.

علاوه بر این، تسطیح زمین در مصر به روش لیزری تنها هر 4 سال یکبار انجام می شود، در حالی که سایر روش ها نیاز به تسطیح سالیانه دارند.

 

تسطیح زمین چیست ؟

 

بالاترین سود خالص را می توان با تسطیح لیزری دقیق بدست آورد، اما معمولاً از آن استفاده نمی شود.

این مشکل می تواند به دلیل عوامل مختلفی باشد: دسترسی محدود به دستگاه های لیزری. مشکلات زیرساختی (جاده های بسیار باریک، سطح آب بسیار بالا برای ماشین آلات سنگین).

 

جهت مشاهده و خرید محصولات تسطیح زمین می توانید از فروشگاه ما دیدن کنید.

 

منابع

 

FAO (1989): Guidelines for designing and evaluating surface irrigation systems.

GIZ/ Weber (2005): Guidebook for Extension Training in Agricultural Water Management, Module No.4. Cairo.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.