تسطیح زمین با سیستم های لیزری

سیستم های پیشرفته آبیاری مزرعه امروزی به کشاورزان کمک می کنند تا در طول فصل رشد با کمترین هزینه ممکن کیفیت و کمیت محصولاتشان بالا برود. با این حال، این سیستم‌های آبیاری تنها زمانی می‌توانند بهترین عملکرد را داشته باشند که در مزارع هموار استفاده شوند که توزیع کارآمد آب را افزایش دهند. تسطیح زمین با لیزر می تواند زمین های شما را برای کاشت سریع و آسان آماده کند. همچنین می تواند از این اطمینان حاصل کند که هر قطره آبی که توسط سیستم های آبیاری شما توزیع می شود، عملکرد زمین را افزایش می دهد و محصولات شما در بهترین شرایط ممکن رشد کنند.

تسطیح زمین با لیزر چگونه عمل می کند؟

تسطیح لیزری زمین یکی از مهم ترین فناوری های موجود در اختیار کشاورزان و بخشی از سیستم های آبیاری مدرن خاکی است. این روشی است برای ایجاد مزارع مسطح برای کاشت که از قضاوت بصری یا بررسی زمین با چشم، دقیق تر و قابل اعتمادتر عمل میکند. تسطیح لیزری در آماده سازی برای کاشت و در نهایت استفاده از سیستم های آبیاری با دستگاه تابش لیزری انجام می شود که زمین را اسکن می کند تا نقشه ارتفاعی لیزری از زمین را تهیه کند. این داده ها به یک سیگنال الکتریکی تبدیل می شوند که از فرستنده به واحد گیرنده و جعبه کنترل در یک فیلد گریدر ارسال می شود. جعبه کنترل، در حین حرکت، تیغه های گریدر را بالا و پایین می کند و یک سطح صاف کاملا درجه بندی شده برای کاشت تولید می کند.

تسطیح زمین با سیستم های لیزری

تاثیر تسطیح زمین با لیزر در مزارع گندم و برنج

 • تسطیح زمین با لیزر به طور قابل توجهی زمان آبیاری برنج را 47-69 ساعت در هکتار در هر فصل و برای گندم 10-12 ساعت در هر هکتار در هر فصل کاهش می دهد.
 • به طور متوسط 8 درصد عملکرد را برای هر دو محصول افزایش می دهد.
 • تسطیح لیزری زمین باعث صرفه جویی در مصرف برق در حدود 755 کیلووات ساعت در هر هکتار در سال برای سیستم های برنج-گندم می شود.
 • مطالعات نشان می دهند که تسطیح لیزری زمین انتشار گازهای گلخانه ای ناشی از مصرف انرژی، زمان کشت و افزایش کارایی را به شدت کاهش می دهد.
 • بازده بالاتر به معنای درآمد بیشتر برای کشاورزان است.

مزایای کلی تسطیح زمین

 • تا 45 درصد در مصرف آب صرفه جویی می کند.
 • محافظت از فرسایش سطحی خاک توسط بارندگی و رواناب.
 • کاهش آلودگی آب های سطحی
 • حفظ و ذخیره آب را افزایش می دهد.
 • بهره وری را تا 35 درصد افزایش می دهد.
 • سطح قابل کشت را افزایش می دهد.
 • صرفه جویی در مصرف سوخت و برق مصرفی در آبیاری.
 • توزیع یکنواخت آب و کمک به کنترل علف های هرز.
 • بهبود عملکرد کودها

 

مزایای زیست محیطی تسطیح زمین با لیزر

تسطیح لیزری زمین می تواند تنوع عملکرد را در سطح مزرعه به حداقل برساند و منابعی مانند خاک، آب و انرژی را ذخیره کند. اگر تسطیح لیزری در مقیاس بزرگ اتخاذ شود، به دلیل بهبود بهره وری آب و تجمع کمتر و نفوذ عمیق آفت کش ها و مواد شیمیایی محلول در آب، به ویژه نیترات، به بهبود کمیت و کیفیت آب زیرزمینی کمک می کند.

 

جمع بندی

تسطیح لیزری زمین های کشاورزی یک فناوری جدید و نو برای حفظ و بهینه سازی منابع است. این تکنولوژی می تواند روش تولید غذا را به گونه ای تغییر دهد که ضمن افزایش عملکرد استفاده از منابع ورودی، هیچ گونه اثرات مخرب و مضر بر انعطاف پذیری تولیدی اکوسیستم نداشته باشد. علیرغم مزیت های مستقیم و غیرمستقیم موجود در فناوری تسطیح زمین با لیزر، هنوز این تکنولوژی به یک روش کشاورزی رایج در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته تبدیل نشده است. برای سرعت بخشیدن به محبوبیت و پذیرش تکنولوژی تسطیح زمین با لیزر در مقیاس بزرگ، نیاز به مقدار زیادی تحقیق، توسعه، مشارکت اقتصادی و سیاست‌های سنجیده و هماهنگی با در نظر گرفتن پایداری بلندمدت صورت بگیرد. رواج این فناوری در بین کشاورزان به صورت مشارکتی در مقیاسی جامع، نیازمند توجه متمرکز بر اساس اولویت و حمایت لازم از سوی محققان و برنامه ریزان است. تغییر در دیدگاه ما از کشاورزی آینده در رابطه با امنیت غذایی و تغذیه ای، ایمنی محیطی و جهانی شدن بازارها نیازمند بهبود کارایی مصرف منابع به طور قابل توجهی برای رسیدن به سطوح رشد مطلوب در تولید مواد غذایی و بهره وری کشاورزی است. تسطیح لیزری یکی از راه هایی است که به وسیله آن می توانیم تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کنیم.