قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین

قرارداد تسطیح زمین

فهرست محتوای مقاله

اصل اساسی تنظیم هر قراردادی از جمله قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین، مشخص شدن طرفین قرارداد و شرح وظایف و رابطه آن‌ها با یکدیگر است. طرفین قرارداد می‌توانند افراد حقیقی یا حقوقی باشند و در صورت حقوقی بودن، حضور نمایندگان قانونی الزامی است. همچنین طرفین باید مدارک هویتی یکدیگر را بررسی کرده و نسخه‌ای از آن را نگه دارند. اگر یکی از طرفین یا هر دو حقوقی باشند، بررسی مدارک نمایندگی و اختیارات اهمیت بیشتری دارد.

قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین چیست؟

قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین معمولاً در مرحله آماده سازی برای زمین های کشاورزی و یا پیش از شروع ساخت و ساز برای پروژه های عمرانی منعقد می شود که انجام آن به عهده پیمانکار است. این قرارداد میان کارفرما و پیمانکار با شرح وظایف هر دو طرف و جهت پیشگیری از خسارات احتمالی تنظیم می شود. در قرارداد، جزئیاتی مانند وظایف طرفین، موارد مربوط به ماشین‌آلات، شرایط کار و غیره ذکر می‌شود. از آنجا که تسطیح اراضی فرآیندی تخصصی است، بهتر است پیش از تنظیم قرارداد، تمام موارد ضروری و و موارد غیرمترقبه ذکر شود تا مدیریت بهتری در زمان، شرایط کار و جلوگیری از هزینه‌های اضافی شود. قرارداد تسطیح زمین باید با حداقل خسارت انجام شود و به همین دلیل این قرارداد از اهمیت بالایی برخوردار است.

طرفین قرارداد در پیمانکاری تسطیح زمین

در این قرارداد، کارفرما و پیمانکار به عنوان طرفین مشخص می‌شوند که می‌توانند افراد حقیقی یا حقوقی باشند. این طرفین وظایفی نسبت به یکدیگر دارند که باید در زمان مشخص انجام شوند و هر گونه تخلف منجر به خسارت و پرداخت جریمه می‌شود. برای جلوگیری از مشکلات، بهتر است قرارداد توسط یک وکیل متخصص تنظیم شود یا حداقل مشاوره حقوقی گرفته شود.

تعهدات پیمانکار:

  • شروع کار بلافاصله پس از ابلاغ قرارداد
  • دریافت مجوز از کارفرما برای تعطیل کردن فعالیت
  • انجام کار مطابق با توافقات
  • مسئولیت سلامت ماشین‌آلات و ابزار‌های کارفرما
  • اطلاع‌رسانی به کارفرما درباره روند پروژه

تعهدات کارفرما:

  • تأمین مصالح لازم در سریع‌ترین زمان ممکن
  • بیمه کردن کارگاه و نیروی انسانی در برابر حوادث
  • پرداخت به موقع هزینه‌ها
  • نظارت بر کیفیت انجام کار
قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین

مفاد قرارداد تسطیح زمین

موضوع قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین : موضوع قرارداد شامل تمامی خدماتی است که لازم است پیمانکار در هنگام و پس از پایان یافتن قرارداد انجام دهد. در قرارداد تسطیح زمین، تمامی موارد مهم از جمله مشخصات کلی و متراژ زمین، محل انجام پروژه، تجهیزات موردنیاز برای تسطیح از جمله دوربین  تسطیح لیزری یا ماهواری با جزئیات کامل به همراه نقشه یا پیوست شرح داده می شود.

مبلغ قرارداد پیمانکاری تسطیح زمین : مبلغ قرارداد تسطیح زمین شامل هزینه‌های منابع انسانی، تجهیزات و ماشین آلات، تهیه مصالح، هزینه‌های سربار، سود پیمانکار و موارد دیگر است که با توافق کارفرما و پیمانکار منعقد می شود. چنانچه مبلغ قرارداد تسطیح زمین به دلیل مسائلی مانند تورم یا موارد غیرقابل پیش بینی نیاز به تغییر داشته باشد، نحوه محاسبه تغییرات مبلغ باید در تبصره‌ای مشخص شود.

شرایط و نحوه پرداخت : بعد از توافق مبلغ قرارداد، شرایط پرداخت از جمله میزان پرداختی در هر مرحله و در زمان مشخص با جزئیات کامل باید مشخص شود. همچنین درباره نحوه پرداخت‌ هزینه‌ها به صورت نقدی، اوراق یا به روش‌های دیگر باید در قرار داد تسطیح زمین تعیین شود.

اسناد و مدارک مورد نیاز : در زمان عقد قرارداد، اسناد و مدارکی از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می‌شود یا زمان مشخصی برای تحویل آن‌ها تعیین می‌گردد. اگر قبل از عقد قرارداد، مطالعاتی توسط کارفرما یا مشاورین او انجام شده باشد، این اطلاعات باید به پیمانکار تحویل داده شده و در قرارداد ذکر شود.

مدت زمان انجام کار : مدت زمان انجام کار به عنوان یکی از بحث برانگیزترین مفاد قرارداد تسطیح زمین است که معمولاً بین پیمانکار و کارفرما ایجاد می‌شود و باید دقیقاً مشخص شود. این شامل تاریخ شروع و پایان پروژه، روز‌های کاری، روزهای تعطیل و نحوه محاسبه جریمه تأخیرات پیمانکار است. هرچه این بخش دقیق‌تر باشد، از بروز اختلافات در آینده جلوگیری می‌شود.

دیرکرد طرفین در انجام پروژه : چنانچه یکی از طرفین در انجام وظایف خود تأخیر داشته باشد، باید جبران خسارت برای طرف مقابل در نظر گرفته شود. اگر تأخیر از سمت کارفرما باشد، پیمانکار مجاز به تغییر برنامه زمانبندی است. اگر تأخیر از سمت پیمانکار باشد، جریمه ریالی تعیین و از حساب وی کسر خواهد شد.

نظارت در قرارداد پیمانکاری: کارفرما همواره بر عملکرد پیمانکار نظارت دارد و صورت حساب پیمانکار را در صورت تأیید دستگاه نظارت کارفرما، پرداخت خواهد شد. در پروژه‌های بزرگتر، ممکن است نماینده‌ای از سوی کارفرما به صورت مقیم در محل پروژه حضور داشته باشد. نحوه نظارت بر کار پیمانکار باید در قرارداد مشخص شود.

تعهدات پیمانکار: وظایف اصلی پیمانکار در این بند مشخص می‌شود، از جمله تحویل گرفتن تجهیزات و اجناس مورد نیاز از کارفرما و حفظ و نگهداری آن‌ها.

تعهدات کارفرما: کارفرما می‌تواند تهیه مصالح، تجهیزات، مسائل مالی و بیمه را به عهده بگیرد. این تعهدات باید به صورت دقیق در قرارداد ذکر شود.

ضمانت حسن انجام کار: در این بند مشخص می‌شود که کارفرما مبلغی کمتر از صورت وضعیت پیمانکار به وی پرداخت می‌کند و درصدی از آن را برای اطمینان از حسن انجام کار نزد خود نگه می‌دارد. این مبلغ پس از تأیید کارفرما به پیمانکار پرداخت می‌شود.

تعیین مالیات پروژه: در این بند مشخص می‌شود که پرداخت مالیات و سایر کسورات قانونی به عهده کدام طرف است و چگونه اعمال خواهد شد.

اشاره به موارد فسخ قرارداد: در صورت وقوع اعمالی از سوی پیمانکار مانند تأخیر در شروع پروژه یا عدم اجرای تعهدات، کارفرما حق فسخ قرارداد را خواهد داشت. پیمانکار نیز می‌تواند در صورت تأخیر در تحویل زمین یا پرداخت‌ها، حق فسخ قرارداد را داشته باشد.

موارد متفرقه: این بند شامل نحوه حل اختلافات، وقوع شرایط اضطراری مانند جنگ یا بیماری‌های واگیردار و حوادث طبیعی می‌شود که شرایط کار را تغییر می‌دهند. هرچه جزئیات قرارداد بیشتر باشد، از بروز اختلافات کاسته خواهد شد و راه برای افراد سودجو بسته می‌شود.

سوالات متداول

قرارداد تسطیح زمین یک قرارداد پیمانکاری است که میان کارفرما و پیمانکار برای آماده‌سازی و هموارسازی زمین منعقد می‌شود.

برای تنظیم قرارداد تسطیح زمین، مدارک هویتی طرفین، مدارک نمایندگی و اختیارات قانونی (در صورت حقوقی بودن) و اسناد مرتبط با پروژه مانند نقشه‌ها و مطالعات قبلی لازم است.

نظر خود را بنویسید

به اشتراک بزارید

مشاوره رایگان بگیرید!

برای دریافت مشاوره رایگان کافیه فرم زیر رو تکمیل کنید

عجله دارید؟ تماس بگیرید

رسام جی پی اس، پیشگام در تسطیح ماهواره ای و تسطیح لیزری زمین های کشاورزی، تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تسطیح زمین.

دسترسی سریع

تماس با ما

02166593922
info@rassamgps.com
تهران، میدان توحید، خیابان نصرت غربی کوچه حسنی