مزایا و معایب تسطیح زمین کشاورزی

مزایا و معایب تسطیح زمین کشاورزی

تسطیح زمین کشاورزی یکی از روش‌های کشاورزی است که در آن از دستگاه‌ تسطیح زمین استفاده می‌شود تا زمین برای کاشت محصولات آماده شود. این روش به دلیل مزایای زیادی که دارد، بین کشاورزان بسیار محبوب شده است. در این مقاله، به مزایا و معایب استفاده از تسطیح زمین در کشاورزی می‌پردازیم.

مزایا تسطیح زمین کشاورزی:

۱. بهبود کیفیت خاک: با استفاده از دستگاه تسطیح زمین، خاک از توده‌های بزرگ خارج شده و در نتیجه کیفیت خاک بهبود می‌یابد. خاکی که بهترین تهویه

را دارد، برای رشد محصولات بهتر استفاده می‌شود.

۲. زمان بیشتری برای کاشت: در اکثر موارد، کشاورزان تسطیح زمین را قبل از کاشت محصولات انجام می‌دهند. این باعث می‌شود که زمین آماده شود و محصولات به صورت بهتری رشد کنند. با این روش، محصولات در زمان بهتری کاشته می‌شوند و در نتیجه محصولات بیشتری به دست می‌آید.

۳. برنامه‌ریزی بهتر: با استفاده از دستگاه تسطیح زمین، کشاورزان می‌توانند بهتر برنامه‌ریزی کنند. با این روش، زمین آماده کاشت محصولات می‌شود و در نتیجه کشاورزان بهتر می‌توانند به نیازهای مختلف خود پاسخ دهند.

۴. افزایش عملکرد: به دلیل بهبود کیفیت خاک، زمان بیشتری برای کاشت، برنامه‌ریزی بهتر و کاشت محصولات به صورت منظم، تولید و عملکرد کشاورزی افزایش می‌یابد.

۲. افزایش بهره‌وری تسطیح زمین به شکل منظم و دقیق، می‌تواند به بهبود بهره‌وری زمین و در نتیجه افزایش عملکرد محصولات کمک کند. با از بین بردن نواحی برجسته و چاله‌های زمین، تسطیح زمین باعث بهبود راندمان کشت محصول و کاهش هدررفت آب و مواد مغذی می‌شود. همچنین، افزایش صافی زمین می‌تواند موجب افزایش سرعت کار دستگاه‌های کشاورزی، کاهش زمان نیاز به آماده‌سازی زمین و افزایش سطح کشت شود.

۳. بهبود کیفیت محصولات

با اصلاح زمین و ایجاد سطحی صاف و بدون عوارض، می‌توان با کاهش تماس میان محصولات و خاک، بهبود کیفیت محصولات کشاورزی را تحقق بخشید. همچنین، اصلاح زمین به کاهش خطر آسیب وارد شدن به محصولات کمک می‌کند. در نتیجه، کیفیت و بازار پسندی محصولات بهبود پیدا می‌کند.

 روش های مختلف تسطیح زمین 

 روش های مختلف تسطیح زمین 

 روش های تسطیح زمین در کشاورزی شامل مجموعه ای از فرآیندها و تکنولوژی هایی است که با هدف اصلاح سطح زمین و افزایش بهره وری و عملکرد محصول در کشاورزی به کار می‌رود. هر روش به صورت خاصی توسط کشاورزان در نظر گرفته می شود و هر یک دارای مزایا و معایب خود هستند. در ادامه این مقاله، به بررسی روش های تسطیح زمین در کشاورزی می پردازیم و مزایا و معایب هر یک را مورد بررسی قرار می دهیم.

1- روش های لیزری: روش های لیزری نیز به کشاورزان کمک می کنند تا زمین خود را به صورت دقیق تر تسطیح کنند. در این روش، از دستگاه های لیزری استفاده می شود که بر روی سطح زمین نور لیزر تابانده می شود و با توجه به شیب و شیب زمین، بخش های بالاتر زمین با توجه به شدت نور لیزر کاهش می یابند و بخش های پایین تر با توجه به نیاز به شدت نور لیزر بیشتر، بیشتر شده و در نهایت زمین صاف و یکنواخت می شود.

مزایای استفاده از روش لیزری شامل دقت بالا، سرعت بالا، هزینه کمتر در مقایسه با روش های سنتی، افزایش بهره وری و عملکرد محصول، کاهش هزینه های دستیابی به زمین صاف و کمبود نیروی انسانی می باشد. در عین حال، این روش دارای معایبی همچون هزینه بالا برای خرید دستگاه، نیاز به امواج الکترومغناطیسی که ممکن است برای برخی گیاهان مضر باشد و امکان پایینی برای ایجاد نیروی پیوسته را دارد.

2-  روش های تسطیح ماهواره ای

روش تسطیح زمین با ماهواره یا سیستم موقعیت یاب جهانی یکی از روش های دقیق ترین برای تسطیح زمین در کشاورزی است. با استفاده از سیستم GPS، می توان موقعیت هر نقطه از زمین را با دقت بالا مشخص کرد و سپس با تنظیم ارتفاع دستگاه تسطیح زمین، زمین را به صورت دقیق تر تسطیح کرد.

در این روش، ابتدا یک دستگاه GPS روی تراکتور یا تجهیزات دیگر نصب می شود و این دستگاه با استفاده از سیگنال های ماهواره ای، موقعیت دقیق تراکتور را مشخص می کند. سپس با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری مخصوص، می توان موقعیت هر نقطه از زمین را با دقت بالا محاسبه کرد و به عنوان یک نقطه مرجع در سیستم ثبت کرد.

سپس با استفاده از دستگاه تسطیح زمین و نقشه هایی که از سیستم GPS به دست آمده است، زمین را به صورت دقیق تر تسطیح می کنند. با استفاده از این روش، می توان از اشتباهات انسانی کاسته و دقت بیشتری در تسطیح زمین داشت.

علاوه بر دستگاه GPS، دستگاه های دیگری مانند دستگاه های  GIS( سیستم اطلاعات جغرافیایی) نیز در تسطیح زمین مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از دستگاه های GIS، می توان اطلاعات جامعی در مورد موقعیت جغرافیایی زمین و ویژگی های آن مانند نوع خاک، شیب، شدت نور خورشید و تراکم گیاهان را جمع آوری کرد و با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری، به صورت دقیق تری زمین را تسطیح کرد. برای خرید تجهیزات تسطیح زمین می‌توانید از فروشگاه رسام جی پی اس استفاده کنید.

سوالات متدوال

  • تسطیح زمین کشاورزی چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

پاسخ: تسطیح زمین کشاورزی به معنای ایجاد صفحه‌ی صاف و هموار بر روی زمین است که به منظور کاهش شیب و شیب زیاد زمین صورت می‌گیرد. مزایای این عمل شامل بهبود زمین‌های خشکسال، کاهش انحراف آب و بهبود عملکرد گیاهان می‌باشد. از سوی دیگر، معایب آن شامل مشکلات زیست محیطی مانند فرسایش خاک و آسیب به موجودات زنده و نیز هزینه‌های بالایی برای انجام این کار می‌باشد.

  • چه عواملی موجب نیاز به تسطیح زمین کشاورزی می‌شوند؟

پاسخ: عوامل متعددی می‌توانند باعث نیاز به تسطیح زمین کشاورزی شوند، از جمله شیب زیاد زمین، فرسایش خاک و برخی مشکلات آب و هوایی مانند خشکسالی. هدف اصلی تسطیح زمین کشاورزی، بهبود عملکرد گیاهان و به حداکثر رساندن محصولات می‌باشد.

  • آیا تسطیح زمین کشاورزی باعث بهبود عملکرد محصولات کشاورزی می‌شود؟

پاسخ: بله، تسطیح زمین کشاورزی می‌تواند باعث بهبود عملکرد محصولات کشاورزی شود. با تسطیح زمین، فشار بر روی خاک کمتر می‌شود و به دلیل کاهش شیب، از ازدحام خاک و بروز فرسایش خاک جلوگیری می‌شود که بهبود عملکرد گیاهان و کاهش مصرف آب نیز موجب می‌شود.

نظر خود را بنویسید

رسام جی پی اس، پیشگام در تسطیح ماهواره ای و تسطیح لیزری زمین های کشاورزی، تولید کننده و وارد کننده تجهیزات تسطیح زمین.

دسترسی سریع

تماس با ما

02166593922
info@rassamgps.com
تهران، میدان توحید، خیابان نصرت غربی کوچه حسنی