فناوری‌ های جدید صنعت کشاورزی

فناوری های جدید در صنعت کشاورزی

نوآوری در کشاورزی مدرن بیش از هر زمان دیگری اهمیت یافته است. این صنعت با چالش های بزرگی از جمله افزایش هزینه های منابع، کمبود نیروی کار و تغییر در ترجیحات مصرف کنندگان مواجه است. به خاطر همین دلایل، شرکت های کشاورزی فهمیده‌اند که راه حل هایی برای این چالش ها مورد نیاز است. در 10 سال گذشته، فناوری کشاورزی رشد چشمگیری در بخش سرمایه گذاری داشته است، به طوری که در 5 سال گذشته 6.7 میلیارد دلار و تنها در سال گذشته 1.9 میلیارد دلار در این زمینه سرمایه گذاری شده است. نوآوری‌های تکنولوژیکی عمده به وجود آمده در این فضا حول حوزه هایی مانند کشاورزی عمودی، اتوماسیون و رباتیک، فناوری دام، شیوه های مدرن گلخانه‌ای، هوش مصنوعی و بلاک چین متمرکز شده است. در این مقاله بهفناوری های جدید در صنعت کشاورزی پرداخته ایم و برخی از رایج ترین فناوری ها را معرفی کرده ایم، همراه ما باشید.

فناوری های جدید در صنعت کشاورزی

کشاورزی عمودی داخلی یا Indoor Vertical Farming

یکی از فناوری های جدید در صنعت کشاورزی که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، فناوری کشاورزی عمودی است. کشاورزی عمودی در محیط داخلی را می‌توان به عنوان عمل رشد محصولات روی هم در یک محیط بسته و کنترل شده تعریف کرد. با استفاده از قفسه های رشد که به صورت عمودی نصب شده‌اند، به طور قابل توجهی میزان فضای زمین مورد نیاز برای رشد گیاهان را در مقایسه با روش های کشاورزی سنتی کاهش می‌دهد. مزارع عمودی به جای نور خورشید و باران از روشنایی LED و سیستم های رشد و تغذیه کنترل شده استفاده می کنند.

مزایای کشاورزی عمودی به شرح زیر است:

  •  بهره وری بالاتر در یک منطقه بسیار کوچکتر
  •  زمان رشد کوتاه تر
  •  مصرف کمتر آب
  •  طعم غذا بهتر

کشاورزی عمودی داخلی یا Indoor Vertical Farming

اتوماسیون مزرعه یا Automation Farming

از دیگر فناوری های جدید در صنعت کشاورزی، اتوماسیون مزرعه می‌باشد. اتوماسیون مزرعه (یا کشاورزی هوشمند) انواع نوآوری‌های فناوری در کشاورزی سنتی برای بهینه سازی فرآیند تولید مواد غذایی و بهبود کیفیت است. در حال حاضر، فناوری پیشرفته کشاورزی می تواند بخشی ضروری از کارهای روزانه یک کشاورز باشد. در این فناوری‌ از ربات‌ها و ابزار هوشمند مختلف برای فرآیند کشاورزی استفاده می‌شود. 

برای مثال استفاده از لیزر و ماهواره برای تسطیح زمین یکی از راه‌های هوشمند مورد استفاده در اتوماسیون یا کشاورزی حرفه‌ای زمین می‌باشد. تسطیح زمین با لیزر یا Laser Land Leveling که به اختصار LLL نامیده می‌شود، برای مسطح کردن زمین های زراعی به سطح یکنواخت با تغییرات کمتر از ± 20 میلی متر مورد استفاده قرار می‌گیرد. LLL هزینه عملیات مسطح کردن زمین را به شدت کاهش می‌دهد و دقت بسیار بیشتری را در زمان بسیار کمتری نسبت به تسطیح سنتی زمین به خرج می‌دهد. فناوری تسطیح لیزری زمین باعث بهبود بهره وری از مزرعه، صرفه جویی در مصرف آب تا حدود 20 تا 40 درصد، بهبود عملکرد کودها و علف کش ها و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می شود.

برخی از رایج ترین ربات ها در کشاورزی برای موارد زیر استفاده می شوند:

  • فرآیند برداشت و چیدن
  •  کنترل علف های هرز
  •  چمن زنی
  •  هرس
  • بذرپاشی
  • و …

تسطیح لیزری زمین

فناوری‌های نوین دامداری

صنعت دامداری سنتی بخشی است که به طور گسترده نادیده گرفته شده است، اگرچه مسلماً یکی حیاتی‌ترین بخش‌های کشاورزیست است. دام، منابع طبیعی و تجدیدپذیر مورد نیازی را فراهم می کند که ما هر روز به آنها تکیه می‌کنیم. مدیریت دام به طور سنتی با اداره تجارت مرغداری، مزارع لبنی، گاوداری یا سایر مشاغل مرتبط با دام شناخته می‌شود.

فناوری دام می‌تواند ظرفیت بهره وری، رفاه یا مدیریت حیوانات و دام را افزایش یا بهبود بخشد. مفهوم “Connected Cows” نتیجه افزایش روزافزون گله‌های لبنیاتی است که با حسگرهایی برای نظارت بر سلامت و افزایش بهره وری مجهز شده‌اند. قرار دادن حسگرهای پوشیدنی روی گاوها می‌تواند فعالیت‌های روزانه و مسائل مربوط به سلامتی دام را پیگیری کند و در عین حال اطلاعاتی را برای کل گله ارائه دهد. تمامی این داده‌ها به دیدگاه‌هایی معنادار و عملی تبدیل می‌شوند که در آن تولیدکنندگان می‌توانند به سرعت و به راحتی تصمیم‌های مدیریتی بگیرند.

از دیگر فناوری‌های نوین مورد استفاده در صنعت دامداری، فناوری ژنومیک است. ژنومیک را می‌توان به عنوان مطالعه نگاه کردن به کل چشم انداز ژنی یک حیوان زنده و نحوه تعامل آنها با یکدیگر برای تاثیرگذاری بر رشد و تکامل حیوان تعریف کرد. ژنومیک به تولیدکنندگان دام کمک می‌کند تا خطرهای ژنتیکی گله های خود را درک کنند و سودآوری آینده دام خود را تعیین کنند.

فناوری‌های مدرن گلخانه‌ای

کشاورزی در حال تکامل است – فناوری‌های جدید کشاورزی در حال تبدیل شدن به بخشی ضروری از هر مزرعه تجاری است. شرکت‌های کشاورزی دقیق جدید در حال توسعه فن‌آوری‌هایی هستند که به کشاورزان اجازه می‌دهد تا با کنترل هر متغیر کشاورزی مانند سطوح رطوبت، تنش آفات، شرایط خاک و میکرو اقلیم، تولید و کیفیت محصولات را به حداکثر برسانند. کشاورزی دقیق با ارائه تکنیک‌های هوشمند و حرفه‌ای برای کاشت و رشد محصولات کشاورزی، کشاورزان را قادر می‌سازد تا کارایی را افزایش داده و هزینه‌ها را مدیریت کنند.

تکنولوژی بلاکچین یا Blockchain

بلاکچین به طور کلی یک تکنولوژی جدیدی در دنیای امروزیست که توانسته وارد صنعت کشاورزی نیز بشود. توانایی بلاکچین برای ردیابی سوابق مالکیت و مقاومت در برابر دستکاری می‌تواند برای حل مسائل ضروری مانند کلاهبرداری مواد غذایی، فراخوان ایمنی، ناکارآمدی زنجیره تامین غذایی و قابلیت ردیابی مواد غذایی در سیستم فعلی مورد استفاده قرار گیرد. ساختار غیرمتمرکز منحصر به فرد بلاکچین، محصولات و شیوه‌های تایید شده را برای ایجاد بازاری برای محصولات ممتاز با شفافیت تضمین می‌کند.

فناوری بلاکچین در کشاورزی

قابلیت ردیابی مواد غذایی در مرکز بحث های اخیر ایمنی مواد غذایی، به ویژه با پیشرفت های جدید در کاربردهای بلاک چین بوده است. با توجه به ماهیت مواد غذایی فاسد شدنی، صنایع غذایی به طور کلی در برابر اشتباهاتی که در نهایت بر زندگی انسان ها تاثیر می گذارد، بسیار آسیب پذیر هستند. هنگامی که بیماری های ناشی از غذا سلامت عمومی را تهدید می‌کند، اولین گام برای تجزیه و تحلیل علل، ردیابی منبع آلودگی است و هیچ گونه تحملی برای عدم اطمینان وجود ندارد.

جمع بندی‌

تمام این تکنولوژی‌های جدید صنعت کشاورزی، نقش بسیار مهمی در زندگی افراد ایفا خواهند کرد. شرکت‌ها و موسسات برای اینکه بتوانند با افزایش جمعیت، آلودگی‌های زیستی ایجاد شده و تامین منابع مورد نیاز، موظف هستند که خواه و نخواه اعمال این تکنولوژی‌ها را در صنعت خود در نظر بگیرند.
منابع:

plugandplaytechcenter.com
irri.org

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *