کاربرد ماهواره در کشاورزی

کاربردهای ماهواره در کشاورزی

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و به وجود آمدن راه‌ها و ابزار نوین و گوناگون در زمینه‌های مختلف، صنعت کشاورزی نیز با پیشرفت‌های بزرگی رو به رو بوده است. همه‌مان از پیشرفت‌های صنعت فضا با خبریم. سال‌هاست که از فناوری GPS و مسیریابی گوگل در زندگی روزمره بهره می‌بریم. بخاطر فناوری‌های ماهواره‌ای، مشاغل گوناگونی نیز ایجاد شده است. سیستم حمل و نقل اسنپ مثالی از این مشاغل است. حال، صنعتگران و دانشمندان تصمیم گرفته‌اند که این تکنولوژی را وارد صنعت کشاورزی نیز بکنند. با استفاده از تحقیقات و پژوهشات مختلفی که انجام گرفته، توانسته‌اند با استفاده از فناوری‌های ماهواره‌ای، کمک شایانی بر صنعت کشاورزی انجام دهند. البته تمام این فرایندها و فناوری‌ها در بخشی از کشاورزی به نام کشاورزی دقیق یا Precision Agriculture جمع شده‌اند و شاخه‌ای جدید برای مطالعات کشاورزی به وجود آورده‌اند. برای همین بهتر است قبل از اینکه وارد بخش توضیحات ماهواره و کاربرد آن در صنعت کشاورزی شویم، یک نگاهی کلی بر شاخه کشاورزی دقیق نیز بی‌اندازیم و کاربرد ماهواره در صنعت کشاورزی را بررسی کنیم.

کاربردهای-ماهواره-در-کشاورزی

کشاورزی دقیق یا Precision Agriculture

سیستم‌های کشاورزی دقیق در صنعت کشاورزی به صورت پویا در حال توسعه سیستم‌های مدیریتی هستند. این سیستم‌ها به کشاورزان اجازه می‌دهند تا طیف عظیمی از مشکلات خود را حل کنند. در عین حال، کشاورزی دقیق شامل طیف وسیعی از ابزارهایی است که تولیدکنندگان باید به آنها تسلط داشته باشند تا بیشترین بهره را از تولید خود ببرند.

کشاورزی دقیق از فناوری‌های مدرن مانند تصاویر ماهواره‌ای یا نقشه برداری مزرعه برای بهبود کیفیت و سودآوری محصول استفاده می‌کند. علاوه بر این، کشاورزی دقیق می‌تواند استفاده از منابع سنتی را نیز بهینه کند. بنابراین، این سیستم به توسعه کشاورزی پایدار کمک می‌کند و امکان حل مشکلات اقتصادی و زیست محیطی را فراهم می‌کند که هر روزه حادتر از قبل می‌شوند.

کشاورزی دقیق

از جمله فناوری های مورد استفاده در این سیستم می‌توان به GPS، پهپادها و استفاده تصاویر ماهواره‌ای برای صنعت کشاورزی اشاره کرد. بر اساس این داده‌ها، کشاورزان اطلاعاتی در مورد تمام مسائل کلیدی دریافت می‌کنند. اطلاعاتی از قبیل: وضعیت محصول، پیش بینی آب و هوا، تغییرات محیطی و غیره. همچنین، تفاوت مهم بین کشاورزی دقیق و کشاورزی سنتی، توانایی مدیریت مزارع نه به صورت یک بلوک، بلکه با تقسیم آنها به مناطق جداگانه است. چنین سیستم منطقه بندی‌ای اجازه می‌دهد تا تصمیمات مدیریتی متنوعی را برای مزرعه خود بگیرید. برای مثال: تنظیم مقدار کود، بهینه سازی تکنیک حرکت و استفاده بهینه تر از سوخت.

اهمیت کشاورزی دقیق

کشاورزان می توانند تمام فرآیندها را از راه دور با یک سیستم کشاورزی دقیق مانند تصاویر ماهواره‌ای کنترل کنند. حتی مزارع کوچک می توانند مزارع بزرگ یا گروهی از مناطق کوچک را به راحتی مدیریت کنند. این سیستم به طور چشمگیری کارایی محصولات را بهبود می‌بخشد و در هزینه های مالی صرفه جویی می‌کند؛ در عین حال تولید را نیز افزایش می‌دهد. آخرین نکته‌ای که ذکر شد بسیار ضروری است زیرا در نگاه اول به نظر می‌رسد که فناوری‌های کشاورزی دقیق بسیار پرهزینه باشند. با این حال، صرفه جویی انجام گرفته در طولانی مدت به طور قابل توجهی بیشتر از روش های سنتی کشاورزی است. بنابراین، پرورش دهندگان می‌توانند به طور دقیق مقدار کود مورد نیاز را محاسبه کنند و انواع کود موثر را برای یک منطقه خاص تعیین کنند؛ علاوه بر این، اهمیت فن‌آوری‌های کشاورزی دقیق در این است که برنامه‌ریزی عملیات کشاورزی را برای مدت طولانی بهبود می‌بخشند و یک استراتژی فوق العاده‌ای در زمان فورس ماژور تنظیم می‌کنند.

تسطیح زمین با استفاده جی -پی اس

بهینه سازی استفاده از خاک، کیفیت آن را حفظ می‌کند و تامین مواد غذایی پایدار را ممکن می‌سازد. بنابراین، کشاورزی دقیق در صنعت کشاورزی نقش اساسی‌ای در حل مشکل گرسنگی جهانی می‌تواند ایفا کند.

مزایای کشاورزی دقیق

  • به حداقل رساندن هزینه مواد و منابع مانند آب، بذر، سوخت و غیره؛
  • حفظ سلامت خاک با کاهش تعداد آفت کش ها؛
  • کاهش وابستگی کشاورزی به شرایط آب و هوایی؛
  • حداکثر تحقق پتانسیل ژنتیکی محصولات تولیدی.

تمام این مزایای کشاورزی دقیق به کشاورزان اجازه می‌دهند تا کیفیت محصولات را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند و در عین حال هزینه های خود را کاهش دهند. حال وارد بحث ماهواره‌ها می‌شویم.

سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) در صنعت کشاورزی دقیق

سیستم موقعیت یابی جهانی (GPS) ابزاری متعلق به ایالات متحده است که خدمات موقعیت یابی، ناوبری و زمان بندی (PNT) را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. این سیستم از سه بخش تشکیل شده است: بخش فضا، بخش کنترل و بخش کاربر. این سیستم یک فناوری زمینی است که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد تا داده‌ها را با اطلاعات مکانی دقیق جمع آوری کنند. GPS برای کارهای زیر مناسب است:

  • نقشه برداری از سیستم‌های آبیاری، مزارع و جاده‌ها؛
  • تشخیص مناطق با گیاهان مشکل‌دار.
  • آزمایش خاک در مناطق مزرعه خاص؛
  • رانندگی تراکتور با سیستم هوشمند؛
  • VRA برای استفاده دقیق از  بذر و کود.
  • تسطیح زمین با جی پی اس

تسطیح زمین با جی پی اس

همچنین GPS در کشاورزی دقیق امکان کنترل ماشین آلات کشاورزی را فراهم می کند. به عنوان مثال، با کمک آن، پرورش دهندگان می توانند تراکتور را در دید ضعیف به دلیل باران یا مه رانندگی کنند.

سنجش از دور و تسطیح زمین ماهوار‌ه‌ای 

استفاده از ماهواره در صنعت کشاورزی به کشاورزان اجازه می‌دهد تا با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سلامت محصول خود را مشاهده کنند. آنها اطلاعات به روز و آپدیت شده را در مورد مقدار رطوبت، بیماری، ناهنجاری‌های ساختاری و سطوح مواد مغذی ارائه می‌دهند. تصاویر ماهواره‌ای کشاورزی مدرن دارای وضوح طیفی بالایی هستند که به تولیدکنندگان اجازه می‌دهند دقیق‌ترین داده‌ها را دریافت کنند.

ترکیب جستجو با سنجش از راه دور ماهواره‌ای نیز کارها را بسیار مؤثر می‌کند: پرورش دهندگان می توانند علت انحراف از هنجار را تعیین کنند. همچنین می‌توانند از تصاویر ماهواره‌ای برای برنامه‌ریزی درمان گیاهی و انتخاب مواد شیمیایی کشاورزی استفاده کنند. یکی از مزایای اساسی این روش در مقایسه با جی پی اس و پهپادها عدم وجود هزینه اضافی سوخت و نیروی کار است. 

کاربرد ماهواره در کشاورزی

تسطیح ماهواره ای زمین می‌تواند در انجام کارها بسیار به صرفه باشد. با استفاده از فناوری ماهواره‌ای برای تسطیح زمین، برد و کارایی کشاورزان تا 5 کیلومتر افزایش می‌یابد، برخلاف فناوری لیزر برای تسطیح زمین که شما همواره نیاز است در نزدیکی ایستگاه پایه بمانید و کارها را نظارت کنید. این فناوری را شما می‌توانید بر روی تمام ماشین آلات کشاورزی خود پیاده و نصب کنید. 

جمع بندی

کشاورزی دقیق، فناوری های جدید ناشی از عصر اطلاعات را با صنعت کشاورزی ادغام می‌کند. این یک سیستم مدیریت یکپارچه محصول است که تلاش می‌کند نوع و مقدار نهاده‌ها را با نیازهای واقعی محصول برای مناطق کوچک در یک مزرعه با استفاده از انواع فناوری‌ها مانند ماهواره‌ها و پهپادها مطابقت دهد. برای گرفتن مشاوره و اطلاعات بیشتر می‌توانید با تیم رسام جی پی اس در ارتباط باشید.

منبع: eos.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *