تسطیح زمین چیست؟

تسطیح زمین معیاری است که در آبیاری سطحی مانند آبیاری حوضه ای و شیاری استفاده می شود. تسطیح زمین شامل:

 • آماده سازی قطعه زمین آبیاری به گونه ای که هیچ مانعی توزیع یکنواخت آب در مزرعه را مختل نکند.
 • حصول اطمینان از شیب بهینه برای حرکت آب در یک مزرعه هنگام آبیاری.

            تجهیزات تسطیح زمین برای حاصلخیز و سست کردن خاک استفاده می شود. همچنین ذرات خاک را می شکند و زمین را صاف می کند که باعث افزایش کیفیت خاک می شود. علاوه بر این، با کنترل علف های هرز، این ابزار بهره وری از زمین را تا حد زیادی افزایش می دهد.

تسطیح منجر به آبیاری کارآمدتر، استفاده موثرتر از کودها و سموم دفع آفات می شود. در یک مزرعه غیر همسطح، نقاط مرتفع ممکن است با آب آبیاری پوشانده نشوند و مواد مغذی محلول و آفت کش ها ممکن است بدون استفاده در خاک نفوذ کنند. در صورت وجود نقاط کم ارتفاع نیز، ممکن است آب و مواد مغذی و مواد شیمیایی محلول در آنجا جمع شوند و مناطقی از ورود آب و تجمع مواد مغذی یا آفت کش ها را ایجاد کنند. این به نوبه خود باعث اختلال در هوادهی خاک و جذب آب توسط محصولات می شود. 

بولدوزرها، خراش‌ها و گریدرها برای آماده‌سازی سطح زمین‌های تازه توسعه‌یافته، پر کردن گودال‌ها و از بین بردن ارتفاعات، تپه‌ها و برآمدگی‌های خاص استفاده می‌شوند. تسطیح نهایی سطح زمین شخم زده با استفاده از ماشین آلات مخصوص تسطیح زمین و صاف کننده انجام می شود. هارو، کولتیواتور، متراکم کننده و ماشین آلات ترکیبی در زمین های زراعی قدیمی برای تسطیح زمین های شخم زده استفاده می شوند.

مولفه های فنی تسطیح زمین

تسطیح زمین کشاورزی را می توان به صورت دستی یا با ماشین آلات و تجهیزات مربوطه انجام داد. برای حفظ ساختار طبیعی خاک و در نتیجه حفظ شرایط رشد خوب برای ریشه های محصول و پایین نگه داشتن هزینه ها، باید از حرکت سنگین زمین اجتناب کرد.

کشاورزان با تجربه اغلب تسطیح زمین را بر اساس ارزیابی بصری انجام می دهند، به عنوان مثال، در زمین‌های کوچک با بیل‌ها، یا با حیوانات و تجهیزاتی مانند گاوآهن و میله‌ها یا خراش‌ها پروسه تسطیح انجام می گیرد. تجهیزاتی دیگری مانند تیغه ها و تراز کننده های هیدرولیکی که روی چرخ ها نصب می شوند نیز توسط تراکتورها به کار گرفته می شود.

تجهیزات تسطیح پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر با فرستنده لیزر، حسگر یا گیرنده لیزر و یک اسکراپر که توسط تراکتور کشیده می‌شود، کار می‌کنند. پس از بررسی سطح یا شیب میدان مورد نظر و تفاوت نقاط بالا و پایین، تابشگر به گونه ای تنظیم می شود که یک پرتو لیزر چرخشی ایجاد کند تا صفحه ای از نور لیزر را بالای سطح میدان ایجاد می کند. نور لیزر به عنوان مرجع تسطیح استفاده می شود. سیستم هیدرولیک تراکتور متحرک و اسکراپر را هدایت می کند و از این طریق تراز زمین را کنترل می کند.

تسطیح زمین چیست؟

مزایای تسطیح زمین

به طور خلاصه، مزایای اصلی تسطیح زمین عبارتند از:

 • بهبود وضعیت و کیفیت محصول
 • یکنواخت کردن پوشش آبی مزرعه
 • یکنواختی توده و بلوغ محصول
 • کاهش علف های هرز تا 40 درصد (در نتیجه کاهش 75 درصدی کار مورد نیاز برای وجین)
 • افزایش سطح کشاورزی به میزان 5-7 درصد
 • کاهش زمان عملیات مزرعه به میزان 10-15 درصد
 • در تولید برنج، امکان تغییر از کاشت و نشاء به کاشت مستقیم که منجر به کاهش کار 30 نفر در هر هکتار می شود
 • افزایش متوسط عملکرد مزرعه بین 10 تا 20 درصد

انواع روش‌های تسطیح زمین و اراضی

 1. هموارسازی

هموارسازی زمین از روش‌های سنتی تسطیح زمین است که از قدیم در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته است. این روش معمولا با استفاده از ابزار ساده ای مانند بیلچه و تجهیزاتی مانند گاوآهن صورت می گیرد.

 1. تسطیح علمی و دقیق

تسطیح زمین با دقت بالا (دقت استاندارد: 2-3 سانتی متر) را تسطیح دقیق زمین می گویند. تحقیقات نشان می دهند که تسطیح دقیق زمین برای تولیدات کشاورزی بسیار مفید است. هزینه های عملیاتی کشاورزی از این طریق به حداقل می رسند، مصرف آب به بهینه ترین حالت خود می رسد، جوانه زنی یکنواخت بذر تضمین می شود، کارایی مصرف کود بهبود و عملکرد محصولات افزایش می یابد. 

در حال حاضر، سیستم های تسطیح دقیق زمین در بازار عمدتا مبتنی بر فناوری لیزر و فناوری موقعیت یابی دقیق GPS هستند. سیستم تسطیح زمین با دقت لیزری رایج ترین نوع تسطیح دقیق زمین است و گزارش ها و مطالعات بسیاری بر اساس این فناوری انجام شده است. سیستم تسطیح زمین دقیق GPS تنها در سال های اخیر شروع به توسعه کرده است. با توجه به داده های موجود عملکرد بهتری نسبت به سیستم تسطیح زمین لیزری دارد.

تسطیح زمین با لیزر

تسطیح لیزری زمین یکی از مهم ترین فناوری های موجود در اختیار کشاورزان و بخشی از سیستم های آبیاری نوین کشاورزی است. یک گیرنده لیزر در تیغه تراز کننده تراکتور برای دریافت لیزر ساطع شده توسط فرستنده لیزر نصب می شود. اطلاعات تسطیح توسط یک ترمینال کنترل نصب شده بر روی کابین تراکتور برای بالا و پایین بردن تیغه تراز به این گیرنده فرستاده می شود. بنابراین، کل مزرعه تسطیح می شود تا یک سطح کاملاً طبقه بندی شده و صاف آماده برای کاشت تولید شود.

تاثیر تسطیح لیزری زمین بر کشاورزی

پروژه های تحقیقاتی زیادی وجود دارد که تاثیر تسطیح لیزری زمین بر کشاورزی را بررسی می کند. این پروژه ها اطلاعات دقیقی در مورد مزایای تسطیح لیزری زمین برای تولیدات کشاورزی ارائه می دهند. طبق یکی از این تحقیقات مزایای تسطیح لیزری زمین به شرح زیر است:

 •  صرفه جویی در زمان آبیاری: 25.1٪ – 32.1٪
 •  افزایش سطح آبی: 34.5٪ – 42.0٪
 •  بهبود عملکرد محصول: 10.7٪ – 12.9٪
 •  کاهش اراضی باطله قابل کشت: 2.10 درصد
تسطیح زمین با لیزر

تسطیح زمین با GPS

فناوری تسطیح لیزری زمین به طور گسترده در کشاورزی مورد استفاده قرار گرفته است، اما مشکلاتی مانند محدوده عملیاتی محدود و سازگاری ضعیف محیطی مانع از توسعه عملیات تسطیح زمین شده است. GNSS شامل GPS ،GLONASS ،BDS و Galileo می‌تواند اطلاعات ارتفاعی زمین را در مورد آب و هوا به طور دقیقی ارائه دهد. GNSS همراه با فناوری RTK می‌تواند اطلاعات ارتفاع را با دقت 2.5 سانتی‌متر برای برآورده کردن نیازهای عملیات تسطیح زمین با دقت بسیاری تولید کند. تسطیح زمین با GPS برخی از مشکلات تسطیح زمین با لیزر را حل می کند. مزایای اصلی آن عبارتند از:

مناسب برای مزرعه بزرگ

به دلیل انحنای زمین، ناهماهنگی نور و وابستگی به دما، برد معمولی سیستم های تسطیح زمین لیزری کمتر از 0.91 کیلومتر (3000 فوت) است که در مقایسه با اندازه متوسط یک مزرعه کشاورزی بسیار کوچک است. بر اساس اطلاعات گزارش شده، دقت تسطیح زمین با GPS در فاصله 3 کیلومتری از ایستگاه پایه اساساً بدون تغییر است و آن را برای مزارع بزرگ مناسب می کند.

عملیات در تمام آب و هوا

زمانی که دید کم است (به عنوان مثال، در شب یا در روزهای مه آلود) نمی توان از تسطیح زمین با لیزر استفاده کرد. تسطیح زمین با GPS مستقل از آب و هوا است و می توان از آن به صورت 24 ساعته برای کمک به کشاورزان برای تکمیل سریع کار تسطیح زمین استفاده کرد. طبق تحقیقات انجام شده، این روش 40 درصد کارآمدتر از سیستم های لیزری است.

تجهیزات مورد نیاز برای تسطیح زمین

در صورتی که به لوازم و تجهیزات مورد نیاز برای تسطیح نیاز دارید میتوانید به فروشگاه رسام جی پی اس مراجعه کنید یا از طریق کارشناسان فروش به صورت مستقیم با ما در ارتباط باشید و محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید. پشتیبانی 24 ساعته رسام سرویس، آماده مشاوره و پاسخگویی به سوالات شما مشتریان گرامی است.